Unie porodních asistentek, z. s. byla v roce 2017 a 2018 podpořena z dotačního programu „Podpora veřejně prospěšných aktivit nestátních neziskových organizací v oblasti rovnosti žen a mužů”.
Vládní strategie pro rovnost mužů a žen v České republice na léta 2014 – 2020 zařadila mezi své priority problematiku reprodukčních práv, konkrétně omezenou možnost volby místa, způsobu a okolností porodu a také nízkou informovanost žen a mužů o reprodukčních právech a nízkou vymahatelnost práva při jejich porušování. Projekty „Porodnictví: svobodná a odpovědná volba“ a projekt „Porodní asistentka: odbornost a respekt” usilují o narovnání této diskriminace a o lepší péči o těhotné ženy a jejich rodiny.
Projekt Unie porodních asistentek na tuto situaci vždy reaguje jak v rovině systémové změny (připomínkování legislativy a vyjednávání s relevantními partnery), tak na úrovni přímé podpory porodních asistentek, studentek porodní asistence a těhotných žen a jejich rodin.
Mezi aktivity projektu patří:
Projekty Unie porodních asistentek podpořené z dotace z velké části realizují aktivity, které v zemích západní Evropy zajišťují státní instituce (překlady nejnovějších odborných doporučení, vydávání koncepce péče o matku a dítě nebo vydávání doporučených postupů pro porodní asistentky).
Organizace zajišťuje činnost součtem 1,2 úvazku (zejména formou DPP na průměrně 20 hodin měsíčně). Ostatní činnost je podobně jako např. u amatérských sportovních trenérů nebo dobrovolných hasičů zajišťována dobrovolnicky. Velká část aktivit Unie porodních asistentek je zajišťována dobrovolnickou prací z řad porodních asistentek a rodičovské veřejnosti.
Unie porodních asistentek financuje své aktivity formou vícezdrojového financování kombinací individuálních darů, členských příspěvků a vlastní vzdělávací činnosti. Projekt podpořený z dotace je z 30% kofinancován právě z těchto vlastních zdrojů (v roce 2017 částkou 187 190,- a v roce 2018 částkou 251 580,-).
Odmítáme nařčení z neefektivního čerpání dotace a také prezentování činnosti neziskových organizací v takovém světle, jak o něm hovoří předkladatelé pozměňovacích návrhů ke státnímu rozpočtu pan Janda (ODS) a pan Hrnčíř (SPD). Neziskové organizace naopak kombinací veřejných financí a vlastních zdrojů představují nejefektivnější řešení problémů těch nejohroženějších sociálních skupin.
Pokud Jakub Janda (ODS) ve své obhajobě pozměňovacího návrhu (č 1521) vyčítá projektu Unie porodních asistentek, že v rámci projektu „založila facebookovou skupinu pro studentky porodní asistence, která podněcuje členky ve výměně informací”, měl by si nejdříve zjistit, že tato aktivita je zajišťována svépomocí studentek a na státní rozpočet klade nulové nároky. Poslanec Jakub Janda rovněž zpochybňuje naši spolupráci s Ligou lidských práv. Tato organizace pro tu naši zpracovává právní doporučení a stanoviska, která vedou k lepší péči o ženy a jejich rodiny (např. týkající se mlčenlivosti zdravotníků nebo přítomnosti otce u porodu). Ostatní aktivity Ligy lidských práv s čerpáním dotace Unie porodních asistentek nikterak nesouvisí. Napadání advokátky Zuzany Candigliota, která s Ligou lidských práv spolupracuje, je ukázkou neopodstatněného útoku, který používá Jakub Janda z nedostatku dalších argumentů. K tématu využívání právních služeb pro podpořený projekt považujeme z hlediska čerpání státního rozpočtu za podstatnější, že velkou část právních služeb pro organizaci zajišťují právní expertky z řad rodičů v rámci dobrovolnické práce.
Je skutečně zrušení, či krácení dotačního programu „Podpora veřejně prospěšných aktivit nestátních neziskových organizací v oblasti rovnosti žen a mužů” prostřednictvím pozměňovacích návrhů č. 1521 a č. 1725 cestou, jak zefektivnit péči o potřebné skupiny a narovnat postavení žen a mužů v naší společnosti?
V Praze, 11. prosince 2018
Mgr. Kateřina Hájková Klíčová
výkonná ředitelka/director
+420 734 637 379
Tisková zpráva ke stažení (pdf)