Termín konání: 19. října 2022, 9.00-17.00 (prezence od 8.30) s hodinovou pauzou na oběd
Místo konání: Loreto, Rohanský ostrov, ulice Štorchova 1555/5, Praha (mapa)
Lektorky:
“Jsem právnička a mám magisterské vzdělání v oboru Právo a právní věda. O oblast porodnictví a zdravotnického práva jsem se začala zajímat už při studiu, kdy jsem navázala spolupráci s Unií porodních asistentek. V současné době pracuji v nevládní neziskové organizaci Liga lidských práv, kde se zabývám především zdravotnickým právem a vedu centrum pro oběti porodnického násilí. Jsem garantkou projektu, jehož cílem je rozvoj českého porodnictví a zvýšení právního povědomí.”
Interventka na krizové lince, supervizorka v pomáhajících profesích a ve zdravotnictví. Psychoterapeutka ve výcviku zaměřeném na trauma a jeho mezigenerační přenos. Metodička Týmu perinatální ztráty, autorka metodických příruček, např. Komunikace s rodiči v situaci perinatální ztráty, lektorka krizové intervence.
“Mou vizí je nenásilí – v komunikaci, v pomáhajícím vztahu, i ve vztahu k sobě. Mým cílem je rozvoj psychosociální složky péče ve zdravotnictví, péče založená na vztahu, laskavosti a podpoře.”
Anotace:
V porodní péči v České republice se ženy mohou setkat s porodnickým násilím ze strany zdravotníků.
Jak nejlépe mu předejít, jak ženy vhodně informovat, jak ženy podporovat s maximální mírou respektu a jak se přitom starat o vlastní potřeby při péči o ženu?
Připravili jsme na toto téma praktické školení z oborů právo a komunikace pro porodní asistentky jak z komunitní péče, tak z nemocnic, a také pro duly.
V dopoledním tříhodinovém bloku věnovaném právu se dozvíte, jaká práva má žena v těhotenství, při porodu a po porodu, jaká má práva porodní asistentka, dula a další aktéři péče. Přetavíme složité paragrafy do jednoduchých srozumitelných slov. Zaměříme se na specifika během péče o rodící ženu i novorozené dítě. Skrze příklady z praxe se budeme věnovat právu na informovaný souhlas a negativní revers. Pracovat budeme s porodním a dříve vysloveným přáním. Dotkneme se také práva na doprovod a nepřetržitou přítomnost u dítěte. Závěrem se podíváme na stížnosti a způsob jejich řešení. V průběhu semináře si řekneme, v jakých situacích v nemocnicích nejčastěji dochází k porušování práv žen, jak tomu předcházet a jak nejlépe informovat ženy ohledně jejich práv. Odpoledne si vyzkoušíme, jak zmiňovaná práva hájit v náročné situaci a přitom zbytečně neeskalovat konflikt, a jak přitom pečovat o sebe.
V odpoledním čtyřhodinovém bloku věnovaném komunikaci si zodpovíme otázky: Jak předcházet konfliktům mezi těmi, kdo se podílejí na porodní péči?
Jak komunikovat o rozdílných potřebách s ohledem na zájem ženy? Jak rozumět nestandardnímu chování druhého a jak se o sebe v náročných situacích postarat?
Řekneme si základní pravidla komunikace v náročné nebo konfliktní situaci. Budeme vycházet ze zkušeností účastníků a účastnic a formou modelových situací se připravíme na to, jak dobře hájit zájem svůj (klientky). Budeme vycházet z principů nenásilné komunikace. Součástí workshopu bude i část věnovaná zpracování náročných situací a péči o sebe.
Účastnické poplatky: ZDARMA
Kapacita jednoho kurzu je 25 míst.
Kurz je součástí celoživotního vzdělávání porodních asistentek a získal odbornou garanci pro porodní asistentky.
Jak se můžete přihlásit:
Důležité: pokud nejste členkou Unie porodních asistentek, ale máte zájem o členství, pošlete spolu s přihláškou na seminář i přihlášku ke členství a platí pro Vás jak přednost v přihlašování, tak výhodnější cena.
Vyplněnou přihlášku posílejte nejpozději do 12. 10. 2022. Vaše přihláška je závazná. Po odeslání přihlášky Vám do 5 dnů pošleme e-mail s informacemi o rezervaci místa. Smluvní podmínky najdete zde.
Případné dotazy a připomínky můžete směřovat na e-mail vzdelavani@unipa.cz.
V případě, že si přejete dostávat pozvánky na semináře e-mailem, vyplňte prosím tento formulář. Děkujeme.
Ilustrační fotografie pochází z webu Unsplash. Portrét Petry Michalové z jejího osobního archivu, portrét Anny Štefanedisové z webových stránek Ligy lidských práv. Děkujeme!
Kurz je součástí projektu Rodím v klidu – respektující péče jako prevence porodnického násilí, evidenční číslo GE220027, který byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky dotačního programu Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů pro rok 2022, čj. 27109/2021-UVCR