Asistence u porodů mimo zdravotnické zařízení ve světle nálezu Ústavního soudu.
“Unie porodních asistentek uznává právo ženy na výběr místa porodu. Pro zvýšení bezpečnosti matky i novorozence v případě, kdy se porod odehrává mimo zdravotnické zařízení, je ale zcela zásadní přítomnost porodní asistentky a stanovení rámce, ve kterém je péče v porodní asistenci poskytována.”
Mimo zdravotnické prostředí se v České republice dle statistik ÚZIS uskuteční 0,8 a 1 % ze všech porodů. Tento počet koresponduje se statistikami okolních zemí, kde je porod doma zařazen do zdravotního systému péče. Unipa se domnívá, že výrokem Ústavního soudu se počet domácích porodů nezvýší, avšak legální přítomnost odborné zdravotní péče u stávajících porodů doma, rizika s domácím porodem spojená sníží.
Vítáme konstruktivní diskusi, která se vedla u kulatého stolu v Senátu. Ztotožňujeme se se závěry České neonatologické společnosti o nutném vybavení porodní asistentky u domácích porodů, jako je ambuvak pro resuscitaci novorozence, odsávačka, pulzní oxymetr, dostupné místo porodu, přítomnost dvou porodních asistentek a nutnost pravidelného absolvování kurzu resuscitace pro novorozence.
Ústavní soud v září svým rozhodnutím potvrdil, že legální je nejen volba ženy rodit ve vlastním sociálním prostředí, ale i přítomnost a pomoc porodní asistentky u takového porodu. Asistence u plánovaného domácího porodu je však podle Ústavního soudu takovou činností, na niž se nevztahuje zákon o zdravotních službách. Není tedy zdravotní službou ve smyslu tohoto zákona, nýbrž péčí o zdraví podle občanského zákoníku (1). Vynětí asistence u plánovaného domácího porodu z působnosti zákona o zdravotních službách neznamená, že by taková služba nebyla vůbec regulovaná, pouze za ni neposkytuje garanci stát.
Unipa konstatuje, že deklaruje-li zdravotnice, že vykonává povolání porodní asistentky, dává tím najevo, že má adekvátní vzdělání, vědomosti a praxi, a pokud jedná mimo principy péče v porodní asistenci, jde to k její tíži (2). Poskytovatelé zdravotní péče musí dodržovat určité povinnosti, jako je pečlivé a odborné jednání, vedení záznamů o péči, a informování klientek o vyšetřeních, navrhované péči a jejich rizicích a alternativách, i v soukromoprávních vztazích a na základě pravidel stanových občanským zákoníkem.
Proto Unie porodních asistentek pro své členky pravidelně pořádá vzdělávací akce a vydává doporučení a podklady pro vedení dokumentace, sepsání smlouvy a informovaného souhlasu s porodem mimo zdravotnické zařízení, transparentní předávání dokumentace do následné péče praktickým lékařům, principy péče a další,” popisuje současný systém péče porodních asistentek viceprezidentka Unie porodních asistentek Martina Suchardová.
Úřad vlády ČR ve spolupráci s Pracovní skupinou k porodnictví připravil obsáhlý návrh Strategie rozvoje respektující péče o matku a dítě v těhotenství, při porodu a v šestinedělí, ve kterém reaguje i na výzvu adresovanou státním orgánům Ústavním soudem. Strategie navrhuje konkrétní kroky, jak zajistit bezpečný rámec pro porody ve vlastním sociálním prostředí.
Zástupkyně ministerstva zdravotnictví konstatovala, že legislativní změny nebudou dokončeny před dalším volebním obdobím. Unipa deklaruje, že jako profesní organizace porodních asistentek a odborná společnost připravena při tvorbě legislativních kroků.
Unie porodních asistentek vítá diskusi, která povede k zvyšování bezpečnosti u porodu mimo zdravotnické zařízení pro ženy, novorozence, ale i poskytovatele péče.
odkazy: