Projekt Začít znovu zaměřený na zlepšení péče o rodiny zasažené perinatální ztrátou provázel Unii porodních asistentek od října 2019 do března 2021. Projekt skončil, ale web perinatalniztrata.cz a telefonní linka pokračují dál.
Původním záměrem bylo vytvořit službu, která by pomáhala rodičům projít respektujícím a podporujícím způsobem perinatální ztrátou (tj. dobou okolo úmrtí dítěte). Výzkumem jsme zjistili, že takové služby už v České republice existují. Čeho se ale nedostává, je jejich přehled, provázanost a dostupnost informací, které chybí jak rodičům, tak zdravotníkům, kteří jsou hlavními poskytovateli péče při perinatální ztrátě.
Proto jsme naši službu změnili na informační podporu pro zdravotníky, kteří pečují o rodiče při perinatální ztrátě. Všechny důležité informace najdou na webu www.perinatalniztrata.cz a mohou také zavolat na specializovanou telefonní linku, kde jim poradí či pomohou vyškolené poradkyně. Web ani linka primárně necílí na rodiny zasažené perinatální ztrátou. Služba je však designovaná tak, aby i rodiny – pokud se na web či k hovoru na lince dostanou – získaly užitečné informace předávané srozumitelnou a nezraňující formou.
Projekt byl unikátní propojováním odborníků napříč profesemi, které pracují s rodinami při perinatální ztrátě. V expertním týmu, jenž pomáhal rozvíjet myšlenky projektu, se sešli porodní asistentky, lékařky/i odbornosti gynekologie, neonatologie, psycholožky a psychoterapeutky, sociální pracovníci, pedagožky, krizové interventky, duly, zástupci neziskových organizací přímé pomoci a podpory, ale i ženy, které samy prošly ztrátou miminka. Abychom podpořili vzdělávání zdravotnických pracovníků a povědomí o projektu mezi odborníky, uspořádali jsme několik webinářů, kterých se zúčastnilo přes 100 osob z řad odborné veřejnosti. V tématu jsme vyškolili také přes 100 studentek porodní asistence.
Informační linka je v provozu od prosince 2020. Jedná se o novou službu. V České republice je dosud ve zdravotnictví poměrně nezvyklé využívat telefonní linku jako zdroj informací a podpory. Začínají se však objevovat první hovory od zdravotníků i organizátorů péče. Proběhlé telefonní hovory řešily jak akutní situace nečekaného úmrtí miminka při porodu v porodnici, tak související témata v rámci následné péče o rodiny.
Linku využila například porodní asistentka přímo v akutní situaci, kdy do porodnice přišla rodina, jejíž miminko v těle ženy již nežilo. Linka pomohla porodní asistentce orientovat se v nabídce dostupné podpory pro rodiny. Na linku též volala porodní asistentka po těžké zkušenosti provázení při ztrátě. „Pro porodní asistentky může být zásadní pomocí, když se mohou v nečekané situaci ztráty rychle obrátit na odbornou pomoc a dozvědět se, jak nejlépe rodinu podpořit a jaké praktické záležitosti je třeba vyřešit,“ říká Marie Rumlenová, koordinátorka linky. Magdaléna Ezrová, prezidentka Unie porodních asistentek, doplňuje: „Zároveň jim tato služba pomáhá snadněji překonat nastalou situaci, a chrání je tak například před syndromem vyhoření.“
Jeden takový hovor s porodní asistentkou nás inspiroval k vytvoření podpůrných materiálů pro zdravotníky, které lze využít přímo na pracovišti v situaci perinatální ztráty. Karty komunikace jsou pomocnou příručkou pro provázení rodiny bezprostředně při ztrátě v porodnici. Příručka o zástavě laktace dodává citlivým způsobem informace buď pro pečující osoby, nebo přímo pro ženu, která po smrti miminka potřebuje zastavit tvorbu mateřského mléka. Materiály jsou bezplatně k dispozici ke stažení v elektronické podobě na webu perinatalniztrata.cz a nebo je možné je objednat v tištěné podobě v eshopu UNIPA.
Při úmrtí miminka je velmi důležité, aby se rodina s dítětem mohla rozloučit tak, jak potřebuje; aby jim zdravotnický personál nabídl podporu při truchlení a také dostatek času. Jelikož čas s miminkem je největším darem pro rodiče, rozhodli jsme se pořídit dvě „chladicí kolébky“. Chladicí systém FlexMort CuddleCot je schopen bezhlučně vychladit přenosný košík, dětskou postýlku nebo kolébku libovolné velikosti a umožňuje tak rodičům, aby se svým mrtvým dítětem mohli strávit více času. Tato dvě zařízení UNIPA bezúplatně zapůjčila Neonatologickému oddělení ve Fakultní nemocnici Olomouc a porodnímu sálu v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. Díky CuddleCotu mohly hned první noc po jeho předání porodní asistentky ve Zlíně poskytnout čas k rozloučení prvním rodičům, a tím jim pomohly lépe projít nelehkou situací.
Jsme v kontaktu se všemi porodnicemi v České republice a oslovujeme také další pracoviště, která se situací ztráty miminka pracují, jako jsou záchranné služby, krizové linky, ambulantní gynekologie apod.
K tomu, aby mohla být služba dlouhodobě poskytována a rozvíjena, hledá UNIPA další možnosti financování.
UNIPA – Unie porodních asistentek
www.unipa.cz
Unie porodních asistentek, z. s. je neziskovou profesní organizací sdružující porodní asistentky a studentky porodní asistence v České republice. Podílí se na rozvoji oboru porodní asistence
v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a přispívá ke zkvalitnění péče o ženu a dítě. Poskytuje odbornou podporu porodním asistentkám a informační a poradenský servis těhotným ženám a jejich rodinám.
Kontakt
Lidka Weinzettl, výkonná ředitelka, tel.: +420 721 448 799, e-mail: weinzettl@unipa.cz
Tereza Zachová, radní pro vztahy s veřejností, tel.: +420 737 081 240, e-mail: zachova@unipa.cz
Marie Rumlenová, koordinátorka linky, tel.: +420 731 471 883, e-mail: rumlenova@unipa.cz
Tady si můžete tiskovou zprávu stáhnout v pdf.
Můžete si přečíst také Závěrečnou evaluační zprávu projektu.