6.3.2022

Proč UNIPA podporuje kojení i v době, kdy se zdá jako nepodstatné

Před několika dny jsme přesdíleli na našich sociálních sítích příspěvek na podporu zdravé výživy nejmenších dětí v krizových obdobích, jakým je aktuálně i válka na Ukrajině, a s ní spojená migrační vlna. Čelili jsme spoustě negativních reakcí a rádi bychom se pokusili stav osvětlit. Dovolíme si tedy uvést pár informací, které mohou podporu kojení dát do celospolečenského kontextu a pomoci pochopit, odkud naše aktivita v tomto směru plyne.

Na začátek mi dovolte uvést, že podpora kojení nijak nesměřuje proti ženám, které nemohou nebo nechtějí kojit z jakýchkoliv důvodů. Nejen já, ale věřím, že všechny porodní asistentky, mají k ženám velkou úctu bez ohledu na způsob jakým vyživují své děti. Je mi velmi líto, pokud se cítí dotčené podporou kojení. Není to naším záměrem. Na kojení nahlížíme v širokém společenském kontextu.

  • Odbornice a odborníci nejen z řad porodních asistentek a laktačních poradkyň, ale i z řad lékařů se shodují na tom, že skutečná fyzická podpora kojení, na úrovni rad a doporučení, je v současné době nedostatečná. Stačí tedy málo, aby žena mohla kojit, pár slov podpory, dobrá rada. Problém ale je kvalitní rady k ženám skutečně dostat. I mnohé ženy, které bez potíží kojí, ale řeší například nějaký zdravotní problém, jsou občas nabádány k tomu, aby kojit přestaly a to bez jakéhokoliv pádného důvodů.
  • WHO a UNICEF doporučují kojit děti plně do 6 měsíců a následně do 2 let věku.
  • Samy laktační poradkyně z Ukrajiny upozorňují, proč je podpora kojení v této době pro ženy na UA důležitá. Například v tomto FB postu.
  • Kojit v době konfliktu je nesmírně náročné. Děti si kojením ulevují od stresu, který cítí. Stres cítí samozřejmě i jejich rodiče. To v praxi nejčastěji znamená (bez ohledu na věk dítěte), že se děti chtějí kojit co nejvíce nebo naopak začnou kojení odmítat. Pokud tedy k ženě, která kojí, ale je ve stresové situaci, vyčerpaná a s dítětem, které je neustále u prsu nebo naopak pláče a prs nechce, přijdeme s nabídkou náhrady mateřského mléka jako s řešením její situace, je téměř jisté, že této nabídky využije, přestane kojit a začne své dítě krmit náhradou.

Co je na tom k zamyšlení?

  • Z dlouhodobého hlediska ženu a dítě při přechodu na umělé mléko /UM/ učiníme závislou na placené sušené náhradě, čisté vodě, čisté lahvičce a přístupu ke zdroji tepla. Přitom nevíme v jakých podmínkách nejen prostorových, ale i finančních bude za pár dnů či týdnů.
    • Dítě vystavujeme riziku, že bude dostávat příliš tekuté a řídké umělé mléko v nedostatečně kvalitní vodě, která dokonce může být kontaminovaná (další související rizika si jistě domyslíte).
    • Ženu vystavujeme riziku, že bude muset tento problém řešit. Rodiny, které mají v krizi nedostatek financí jsou závislé na darovaném UM nebo musí řešit, odkud finance na nákup UM vezmou.
  • Dítěti odebereme možnost uklidnění a přirozeného snižování stresových hormonů v těle, kojení vyplavuje oxytocin, hormon lásky.
  • Oxytocin se vyplavuje i do těla matky, takže i jí se tím sníží přísun adrenalinu. Může se to zdát jako zbytečné, ale opět to jen sníží množství stresových hormonů v jejím těle, zvlášť v tak stresové situaci, jako je válečný konflikt.
  • Zvyšujeme riziko, že pokud dítě onemocní, průběh onemocnění bude komplikovanější, např. co se týká průjmových onemocnění, při kterých děti často nechtějí přijímat potravu, ale kojení zpravidla neodmítají. Takže i ve vyšším věku (např. kolem roku či dvou) mají alespoň nějaký příjem tekutin a potravy, který jim může velmi pomoci se s nemocí lépe vyrovnat.
  • Náhrada mateřského mléka se může obtížněji dostávat k ženám, které ho skutečně potřebují.

Co můžete udělat, pokud se Vás podpora kojení nepříjemně dotýká?

  • Učiňte kroky k podpoře žen, jejichž děti již přijímají pouze náhradu mateřského mléka, aby měly přístup k čisté teplé vodě a čistým a vyvařeným lahvičkám a dudlíkům a měly zajištěny finanční prostředky na celou dobu, kdy musí UM přijímat.
  • Uvědomte si, že za podmínky, ve kterých je UM připravováno, nenesou výrobci UM zodpovědnost.

Z celospolečenského pohledu podporujeme zdraví, svobodu, nezávislost, laskavost a péči. Neopomíjíme ani nekojící ženy. Pokud ženy ve válečném konfliktu kojí, podporujme je v tom! Je to bezpečná a prospěšná volba pro matku a dítě. Dodávejme UM pouze těm ženám, které ho opravdu potřebují a nezapomínejme, že spolu s UM je také potřeba poskytnout zdroj pitné vody, ohřívač a možnost sterilizovat lahvičky a dudlíky.

A úplně na konec pár zdrojů, pokud máte zájem o více informací:

Záznam z jednání amerického senátu, které předcházelo zavedení kodexu náhrad mateřského mléka, spolu se stenozáznamem jednánídokument WHO z následujícího roku. Oboje staršího data a právě proto tak inspirující v mnoha ohledech. Záznam je zajímavý například v popisu toho, co UM způsobuje v zemích, ve kterých nemají rodiče přístup ke kvalitní pitné vodě a dostatečnému množství UM.

Pouze 1 ze 4 přesídlených dětí je na Ukrajině výhradně kojeno. UNICEF a WFP vyzývají k ochraně a podpoře kojení mezi matkami postiženými konfliktem na Ukrajině.

UNICEF a jeho postoj k podpoře kojení. Článek byl vydaný v souvislosti s C19, ale obsahuje obecně platné informace.

Přehledné informace z FB stránek organizace, která se věnuje výživě matek a dětí, které se staly uprchlíky.

Jak marketing umělého mléka způsobil, že na Filipínách kojilo méně matek – včetně těch, které si ho nemohou dovolit a trpí jeho škodlivými následky.

Video z české nemocnice s praktickou ukázkou podpory kojení, když kojení není nějakou dobu možné.

Krátké (3min) video, kde je ve zkratce vše.

Film o dopadech UM a o marketingu, který je okolo něho.

 

Magdaléna Ezrová, porodní asistentka, prezidentka UNIPA

 

Podpořte nás

Podpořte nás
Naši činnost můžete podpořit na transparentním účtu: 2400762783/2010