Národní institut klinické excelence (The National Institute for Clinical Excellence – NICE) byl ve Velké Británii založen v dubnu 1999. Jeho cílem je vytvořit konzistentní doporučené postupy a tím zkvalitnit poskytovanou péči. Kromě klinických doporučených postupů zveřejňují i doporučení pro kvalitu péče nebo veřejné zdraví, organizují vzdělávací setkání apod. Jejich hlavním znakem je vysoká odbornost a důraz na kvalitu výzkumů, které pro doporučené postupy používají. V prosinci 2014 byly publikovány doporučené postupy Péče o zdravou ženu a děti během porodu (CG190), jejich poslední revize proběhla v únoru 2017. Postupně vám předkládáme jednotlivé jejich části ve formě článků. Doufáme, že vám pomohou ve vaší praxi, protože bohužel podobné doporučené postupy v Česku zatím neexistují.
Britský institut NICE (National Institute for Health and Care Excellence) ve svém doporučení Péče o zdravou ženu a děti během porodu CG190 specifikuje péči porodní asistentky o rodící ženu v části 1.2 – Péče o ženu během porodu.
Začátek doporučení se věnuje respektující komunikaci s rodící ženou.
Žena by měla mít pocit kontroly nad průběhem porodu a cítit se zapojená do rozhodování o péči. Jediná cesta jak toho dosáhnout, vede přes způsob, jakým je jí péče poskytována. Porodní asistentka (a zdravotní personál obecně) by se měla snažit se ženou navázat bližší vztah, ptát se jí na její potřeby a očekávání týkající se porodu a přitom mít na zřeteli důležitost tónu řeči, volby slov a svého chování. Porodní asistentka (PA) by měla být ženě dobrou podporou a průvodcem během celého porodu. (NICE 1.2.1)
V paragrafu 1.2.2 jsou přímo uvedeny body, které mají PA pomoci s navázáním komunikace se ženou:
Další body tohoto doporučení se pak věnují
Překlad byl realizován v rámci Projektu Unie porodních asistentek – vize 2021 (CZ.03.3.48/0.0/0.0/15_031/0002045), který je podpořený v rámci programu Operační program zaměstnanost a je součástí výzvy Budování kapacit a profesionalizace NNO.