Informace na úvod: tento blog je určen hlavně pro ty z vás, které zajímá vznik služby metodou Human Centered Design. Detailně v něm více či méně pravidelně popisujeme, jak pracujeme na tom, aby se rodinám, které prošly perinatální ztrátou, dostalo kvalitní podpory.
V Unii porodních asistentek jsme před několika měsíci začali s aktivitou, která má za cíl podpořit rodiny a nápomocné profese v případě úmrtí dítěte v období kolem porodu. V průběhu naší práce se snažíme podělit o své zkušenosti a sdílet, co jsme se naučili. Text níže zaznamenává období naší práce od konce února 2020 po začátek dubna a navazuje na články na tomto blogu.
V posledním blogu jsme shrnuli, že jsme se rozhodli jít cestou síťování a propojování expertů, protože tak můžeme podpořit celkovou změnu systému. Cestou koordinace menších týmů sestavených z odborníků z různých profesí a a pracujících na drobnějších dílčích výzvách, které pomůžou doplnit nedostatky stávajícího systému.
Po období sbírání dat, rozhovorů a workshopů jsme se přesunuli do fáze, kdy začínáme jasněji tušit obrysy toho, co na konci projektu bude hotové. Tento postup může vypadat zvenku zvláštně. Jak to, že nevíme od začátku, co přesně na konci vytvoříme? Jenže pokud chceme skutečně poctivě pochopit cílové skupiny (v našem případě pomáhající profese a rodiny po perinatální ztrátě), potřebujeme jejich potřeby poznat přesněji, a teprve pak se zabývat řešením. Zkrátka proto, abychom na konci věděli přesně, jaké konkrétní potřeby naše řešení naplňuje.
V tuto chvíli už jasně víme, že jedna z hlavních potřeb pomáhajících profesí je funkční mezioborová spolupráce. A řešení, které se nám rýsuje, je síť odborníků.
Rozhodli jsme se vytvořit sedm expertních kruhů, každý se zaměřuje na jedno téma a s naší podporou pro toto téma designuje řešení, které pomáhá naplňovat vizi projektu.
Protože tato fáze naší práce byla výrazně ovlivněna karanténou a epidemií COVID 19, mohli jsme hlavně pracovat na rozjezdu práce těchto tematických pracovních skupin. To obnášelo zejména:
V první fázi jsme vybrali čtyři kruhy, které začaly svoji činnost v průběhu března. V tuto chvíli se tedy intenzivně pracuje na tématech:
Na rozjezd čekají kruhy:
Kruh Doporučený postup
Tým složený z porodních asistentek s hlubokou znalostí perinatální ztráty a se znalostí postupů v různých zemích (ČR, Velká británie, Kanada, Austrálie) v tuto chvíli shromažďuje dostupné informace a příklady dobré praxe.
Cílem kruhu je vytvořit praktický materiál pro PA a další profese zapojené do perinatální ztráty. Má vzniknout sada praktických informací pro situace, se kterými se setkává porodní asistentka, která provází rodinu perinatální ztrátou. Mají být definovány návaznosti práce porodní asistentky na další profese.
Kruh Profesní opora
Tento kruh je složený z psycholožek, terapeutek a krizových interventek, přičemž jejich hlavním cílem je vytvořit kvalitní systém podpory a péče o profesionály, kteří provázejí rodiny perinatální ztrátou. Vycházíme tu z výzkumu mezi odborníky, kteří nám potvrdili, že sebepéče a psychohygiena je pro pomáhající profese velmi citlivé a potřebné téma. A to v rovině spolupráce a návaznosti profesí, reflexi vlastních prožitků po zátěžové situaci (například porod mrtvého dítěte) a prevence vyhoření pro pomáhající profese.
V kruhu vzniká model profesní opory, manuál postupu v krizi, databáze podpůrných zdrojů a vzdělání v perinatálním ztrátě pro psychology a krizové interventy, kteří by měli odborníkům při zvládání jejich témat pomáhat.
Kruh Zapojení a podpora rodin
Začali jsme intenzivně komunikovat s rodiči na různých portálech a skupinách, které rodiny po perinatální ztrátě sdružují. V tuto chvíli sbíráme příběhy rodin formou rozhovorů a odpovědí ve strukturovaném dotazníku.
Tato data budou sloužit ostatním kruhům pro dobré propojení výstupů jejich práce s potřebami rodin. Pokud máte ve svém okolí rodinu, která touto ztrátou prošla a chtěla by s námi sdílet své zkušenosti, budeme rádi, pokud nás propojíte nebo budete šířit naši výzvu dále.
Kruh Kurz péče o rodiny po perinatální ztrátě
V tuto chvíli probíhá první běh kurzu Dlouhé cesty pod vedením Kateřiny Ratislavové a Zuzany Hruškové, ve kterém se intenzivně připravuje 25 účastnic. Cílem projektu je nejen vybavit pomáhající profese odbornými znalostmi o perinatální ztrátě, ale také podpořit spolupráci různých profesí. Účastníky jsme tedy záměrně vybírali jako co nejvíce pestrou skupinu, která má potenciál navázat zajímavé synergie pro svoji další práci.
Druhý běh kurzu, který je v tuto chvíli již také obsazen, budeme realizovat na podzim 2020.
Krizová interventka Petra Michalová připravila pro potřeby projektu webinář na téma krizové intervence pro budoucí testerky projektových inovací a pro další zájemkyně z řad absolventek kurzu.
V tuto chvíli navrhujeme postupné testování našich výstupů v třech rodinách:
Tyto tři roviny chceme nadále plynule testovat a prověřovat. Náš projekt tedy není jen o dílčích výstupech z kruhů, ale také o funkčnosti celého systému. A hlavně o udržitelnosti takovéto sítě, která i po skončení projektu bude moci nadále zlepšovat péči o rodiny po perinatální ztrátě.
Rozhodli jsme se, že je nám práce metodou HCD tab blízká, že zkusíme zapojit všechny zaměstnankyně UNIPA do učení se této metodě a rozdělili jsme se do tematických skupin. V první budeme přemýšlet o PR a o tom, je lépe propagovat naši práci a profesi porodních asistentek. Druhá skupina se zaměří na zkvalitnění péče o členky naší profesní organizace.
Kvůli epidemii COVID 19 jsme nemohli rozvíjet další činnosti, ale ověřili jsme si, že HCD proniká do UNIPA jako základní pracovní princip. V rekordním čase vznikla webová stránka rodimvklidu.cz, která poskytuje informace a bezplatnou telefonní linku pro těhotné ženy a ženy po porodu v době krize. Celý proces vzniku této služby probíhal podle principů HCD a v první fázi zcela bez vedení designérů.
Můžete:
Své zapojení můžete probrat s koordinátorkou projektu Andreou Forberger, forberger@unipa.cz, tel. 774 458 459.
Tato aktivita je jako součást projektu Začít znovu financována z Evropského sociálního fondu v Operačním programu Zaměstnanost a ze Státního rozpočtu ČR.