Zveřejněno 11. března 2015 na midwifethinking
autorka Dr. Rachel Reed
Porod placenty je moje nejneoblíbenější fáze porodu. Vím, že s tím mám „problém“ a pracuji na tom. Snad bude mít psaní tohoto článku terapeutický účinek a zároveň i informační přínos. Záměrně se v něm budu vyhýbat pojmu „třetí doba porodní“, protože neuznávám koncept porodních dob.
Poporodní krvácení je historicky i celosvětově nejčastější příčinou úmrtí rodiček (Světová zdravotnická organizace). Pro rodičku nastává nejnebezpečnější část porodního procesu poté, co porodí dítě, během porodu placenty. V době, kdy se matka seznamuje se svým dítětem a rodina vítá nového člena, se na pozadí, tj. v těle ženy, odehrává několik důležitých procesů.
Nyní uvedu stručný popis procesu, který vede k porodu placenty a uzavření cév, které ji vyživují. Více informací o tomto procesu najdete v jakékoli solidní učebnici anatomie a fyziologie (např. zde Coad & Dunstall 2011; Rankin & Stables 2010)
Porod neprobíhá v jednotlivých fázích. Porod placenty je součástí komplexního procesu, který začíná ještě předtím, než se narodí dítě. Oxytocin vyvolává děložní stahy. Oxytocin se během porodu vyplavuje v podvěsku mozkovém a jeho úlohou je regulovat kontrakce. Je jedním z klíčových hormonů porodu a bondingu – rané vazby mezi matkou a dítětem. Hlubší pojednání o porodních hormonech přesahuje rozsah tohoto článku, více najdete v díle Sarah Buckley. V momentě, kdy dítě opouští porodní cesty, koluje v krevním oběhu matky oxytocin ve velkém množství. Hormon vyvolává silné děložní kontrakce, které posunují dítě pochvou ven a připravují matku a dítě na poporodní behaviorální reakce.
Po narození dítěte se kontrakce přeruší. Placenta předá krev dítěti a ‚deleguje‘ na něj úkol – okysličovat plíce. Placenta tak ztrácí část svého objemu a smrští se. Instinktivní chování mezi matkou a dítětem stimuluje další uvolňování oxytocinu. Děloha na něj reaguje kontrakcemi. Do tohoto chování se zapojuje čich, doteky (kůže na kůži), chuť, sluch… dítě se plazí po matčině břiše a nohama dráždí dělohu k dalším kontrakcím. Může se rovněž přisát k prsu, ale pro vyplavování oxytocinu není samotné sání nezbytné. Placenta se stlačuje a krev v intervilózním prostoru (přechod mezi matčiným krevním oběhem a krevním oběhem placenty/dítěte) se nahrne do spongiózní vrstvy deciduální sliznice (děložní sliznice). Retrakce (smrštění) vláken děložního svalu ucpávají přívod krve do placenty a zamezují tak odvodu krve z matčina cévního systému (tj. z matčiných cév vyživujících placentu). Celý proces končí tím, že se přeruší žíly a oddělí klky z děložní stěny. Pod placentou se vytvoří sraženina. Nepružná placenta se na stěně neudrží a odloupne se od ní – obvykle se začne odlučovat od středu k okraji.
V tuto chvíli můžete zaregistrovat náhlé slabé zakrvácení způsobené odloučením placenty a všimnout si, že se pupečník mírně prodloužil, jak se uvolnila placenta v děloze.
Placenta opouští horní segment dělohy a silné kontrakce nadále tlačí děložní stěny proti sobě, čímž stlačují cévy. Souběžně působí kontrahovaná vlákna děložního svalstva jako „živé obinadlo“ na cévy v děložním svalstvu, čímž zamezují toku krve v nich. Zvýšená aktivita koagulačního systému vede k rychlému ucpání přerušných cév a místo po placentě rychle překryje fibrinová síť.
Při uvolnění placenty z dělohy může matka pocítit nutkání tlačit a porodit placentu. Anebo je příliš zaneprázdněná svým novorozeným dítětem a placenta jí zůstane v pochvě, dokud žena nezmění polohu.
Celý proces trvá přibližně hodinu od narození dítěte. Někdy ovšem může trvat několik hodin.
Zásadním předpokladem pro porod placenty a hemostázu (mechanismus zabraňující nadměrnému krvácení) jsou efektivní děložní kontrakce. Neefektivní děložní kontrakce jsou nejčastější příčinou poporodního krvácení. Další příčinou může být poškození hráze nebo čípku a vzácněji poruchy srážlivosti.
Neefektivní děložní kontrakce jsou zpravidla zapříčiněny dvěma faktory:
Nejčastěji nastává poporodní krvácení, až když je placenta venku. Poporodní krvácení může nastat i po porodu císařským řezem.
Další komplikací může být zadržená placenta, tzn. že se placenta neodlučuje. Definice zadržené placenty se různí – a já tu nebudu přistupovat na hru s časem. Nicméně pokud jste už nějak zasahovali (například podali syntetický oxytocin – viz níže), pak musíte tuto práci dokončit a dostat placentu ven. A pokud ne a žena nekrvácí a není ani jiný důvod ke starostem, tak… jak dlouho je čekat dlouho?
V roce 1950 vstoupil na scénu umělý oxytocin, který se dnes masivně používá k vyvolání porodu, k augmentaci porodu a k „aktivnímu vedení“ porodu placenty. Od endogenního oxytocinu se liší způsobem, jakým se vyplavuje do krve: spíše v soustavné konzistentní dávce než ve vlnách. Umělý oxytocin nemůže prostoupit hematoencefalickou bariérou a podněcovat instinktivní chování pro vytvoření rané vazby (viz kniha Mobergové o vlivu oxytocinu na chování).
Umělý oxytocin užívaný k aktivnímu vedení porodu placenty napodobuje výše popsanou fyziologii tím, že vyvolává děložní kontrakce. Způsoby aktivního vedení se značně liší napříč pracovišti, což irituje studenty/ky porodní asistence. Každý lékař postupuje podle svého a ani v literatuře není shoda. Nejběžněji se umělý oxytocin (10 IU) injekčně podá matce po narození dítěte (někdy místo něj syntometrin – směs oxytocinu a ergometrinu). Pupečník se podváže a přestřihne a pak se placenta vytahuje kontrolovaným tahem za pupečník – viz děsivý obrázek výše. Pořadí a délka trvání těchto intervencí se různí, nicméně vytahování placenty vždy přichází nakonec. Diskuzi vyvolávají tyto aspekty:
Aktivní vedení bývá často (ne vždy) rychlejší než fyziologický porod placenty. To je pravděpodobně důvod, proč ho porodnice preferují. Kratší doba čekání na placentu = kratší stres kvůli možnému poporodnímu krvácení. A také lze ženu dříve předat na další oddělení (odd. šestinedělí).
Občas se k aktivnímu vedení používá syntometrin. To je směs oxytocinu a ergometrinu. Nepoužívá se plošně, protože ergometrin působí na hladké svalstvo – všechno hladké svalstvo v těle. Proto se mezi vedlejší účinky řadí zvracení, zvýšený krevní tlak a případně i zadržení placenty kvůli zavřenému čípku… Nevěřím ovšem tomu, že by se čípek zavřel tak silně, aby neprošla poddajná placenta.
Od dob mých studií se vede debata o fyziologickém vs. aktivním vedení ‚třetí doby porodní‘ (na škole jsem vypracovala přehled literatury o této problematice jako seminární práci). Dnes volím jednoduché řešení – nechávám recenze dostupných studií na společnosti Cochrane (Begley, et al. 2015; Westhoff, Cotter & Tolosa 2013). Celkově tyto přehledy dostupných výzkumů poukazují na „nedostatek spolehlivých vědeckých důkazů“, ale usuzují, že aktivní vedení snižuje riziko krvácení u žen všech stupňů rizikovosti, které rodí v porodnici. Také upozorňují na vedlejší účinky – zvýšený krevní tlak, bolesti a zvracení (pravděpodobně z důvodu podání syntometrinu v některých studiích); nižší porodní váhu dítěte (pravděpodobně z důvodu sníženého objemu krve při předčasném podvazu pupečníku); vyšší podíl hospitalizací z důvodu krvácení v šestinedělí (?). Co se týče posledně jmenovaného, je ironické, že porodní asistentky z odděleních šestinedělí hlásí velké krevní ztráty, které nastanou po vyprchání účinků oxytocinu nebo syntometrinu, ale toto následné krvácení studie nezohledňují.
Při interpretaci těchto vědeckých poznatků je důležité mít na paměti, že všechny tyto studie byly prováděny v nemocničním prostředí. Experimentální skupiny měly ‚fyziologické‘ vedení. Lékaři u ‚fyziologických‘ porodů placenty velmi pravděpodobně postupovali jinak, než byli zvyklí ve své běžné praxi, a možná na tento přístup nebyli dostatečně vyškoleni nebo s ním nesouhlasili. Studie srovnávající aktivní vedení s holistickou fyziologickou péčí má velmi odlišné výsledky (Fahy, et al. 2010). V této studii se porodní asistentky u fyziologických porodů placenty s holistickým přístupem ztotožňovaly a dobře ho znaly. Na rozdíl od předchozích studií tato spojuje aktivní vedení se sedmi- až osminásobným nárůstem míry poporodního krvácení ve srovnání s holistickým fyziologickým přístupem. Další retrospektivní studie (Davis et al. 2012) z Nového Zélandu ukázala, že u aktivního vedení byl dvojnásobný podíl případů silného krvácení (více než 1000 ml) u nízkorizikových žen ve srovnání se skupinou, která měla fyziologický porod placenty. Zdá se tedy, že ženám s bezzásahovým fyziologickým porodem zvyšuje aktivní vedení porodu placenty riziko poporodního krvácení.
Jak jsem popsala výše, dítě hraje významnou roli v usnadnění porodu placenty. Proto je nerušený kontakt matky s dítětem důležitou složkou prevence poporodního krvácení. Nedávná studie zkoumala dopad poporodní separace dítěte od matky a zjistila, že: “U žen, které neměly kontakt kůže na kůži a nekojily, byla pravděpodobnost poporodního krvácení dvakrát vyšší než u žen (…),“ které tento kontakt s novorozeným dítětem měly (Saxton et al. 2015). Autorky závěrem uvádějí, že: “…tato studie ukazuje, že kontakt kůže na kůži a kojení okamžitě po porodu může být efektivní strategií pro snížení míry poporodního krvácení u žen se všemi stupni rizikovosti poporodního krvácení.”
Bezpečný a efektivní fyziologický porod placenty vyžaduje účinné uvolňování endogenního oxytocinu. Produkci oxytocinu podporuje:
Toto je pouze obecný přehled a samozřejmě existují ženy, které bez problémů porodí placentu navzdory chaosu, hluku od sourozenců narozeného dítěte apod. Možná díky tomu, že je to chaos, na který jsou zvyklé a který je nestresuje. Jiné ženy zase chtějí přestřihnout pupeční šňůru po dotepání, třeba protože je krátká. Myslím, že nejdůležitější faktor pro bezpečný fyziologický porod placenty je fyziologický porod dítěte.
Nicméně v Austrálii (AIHW 2014) začne rodit spontánně a bez augmentace porodu méně než čtvrtina žen. Kolik z nich rodí bez epidurálu či další medikace? Kolik z nich rodí v podmínkách, které popisuji výše? Tyto otázky vznáším kvůli tomu, že takové údaje se neevidují.
Zajímavá studie od Nove et al. (2012) porovnává míru poporodního krvácení mezi plánovanými porody v porodnici a plánovanými porody doma. Zohledňuje i další faktory, jako např. rizikové faktory spojované s poporodním krvácením. Studie odhalila nižší míru poporodního krvácení u žen plánujících domácí porod, a to i v případě, že byly při porodu nebo po něm převezeny do nemocnice. Závěr zní takto: „Ženy a jejich partneři by měli být informováni o vyšším riziku poporodního krvácení u porodů plánovaných v porodnici ve srovnání s porody plánovanými doma, ale také o tom, že je potřeba dalšího výzkumu k vysvětlení (a) zda se stejný poměr týká i silnějších život ohrožujících stupňů poporodního krvácení a (b) proč se porod v porodnici pojí s vyšší pravděpodobností poporodního krvácení. Je-li důvodem způsob vedení porodu v porodnici, pak by se měly revidovat postupy, které ohrožují bezpečí rodících žen.“
Aktivní vedení porodu placenty snižuje riziko poporodního krvácení v prostředí, které nepodporuje fyziologii porodu a ve kterém se běžně provádějí rutinní zásahy. Existují ovšem další možnosti v rámci aktivního vedení, které lze zvážit (viz výše). Fyziologický porod placenty je možnou volbou, pakliže se zvládnete obejít bez vyvolání a augmentace porodu, epidurálu a komplikací při porodu – ale uvědomte si, jak je to těžké a neobviňujte se, pokud se to nepodaří.