Stanovisko právního zástupce prezidentky Unie porodních asistentek

Ivana Königsmarková čelí žalobě za těžké neúmyslné ublížení na zdraví, ke kterému mělo dojít u domácího porodu, při němž asistovala. Miminko se narodilo s dechovými problémy a přestože bylo před i po převozu do porodnice resuscitováno, má vážné trvalé následky. Pokud bude Ivaně prokázáno profesní pochybení, hrozí jí 6 měsíců až 4 roky vězení. Porod doma je v České republice sice volbou legální, nicméně
hlavním proudem porodnictví nerespektovanou a ministerstvem zdravotnictví zatím nepodporovanou. Každý případ možného pochybení se může stát vítanou záminkou, jak snížit důvěryhodnost samostatných porodních asistentek, které u porodu doma poskytují svoje služby. Přitom určitá míra rizika je u porodu v porodnici, tak i u porodu doma. Bohužel české porodnictví neumí dělit porody dle míry rizika a podle toho k nim přistupovat. Dochází tak k situaci, kdy se ke všem porodům preventivně přistupuje jako k vysoce rizikovým, jinými slovy, všichni dostávají stejnou péči, bez ohledu na míru rizika.
Dle medicínských výzkumů je přitom pro nízkorizikovou rodičku a její dítě porod doma stejně bezpečný jako porod v porodnici.
Podpořte prosím Ivanu a podpořte tím i české soudnictví, aby rozhodovalo na základě faktů a ne mylných informací zkreslených nevědomostí a strachem. Ani nejlepší technické vymoženosti nedokáží zabránit úmrtí při porodu. Každý případ smrti u porodu je tragický a je zapotřebí k němu přistupovat se stejnou důkladností a úctou. Rození i smrt patří k životu.

 

 

Zveřejněno v Tiskové zprávy

Související položky (Štítek)

 • Stanovisko UNIPA k soudnímu přelíčení s Ivanou Königsmarkovou

  Porodní asistentky sdružené v Unii porodních asistentek plně podporují Ivanu Königsmarkovou. Děkujeme za pochopení, že nebudeme do rozhodnutí soudu poskytovat žádná vyjádření k případu.

  Mgr. Kateřina Klíčová

  výkonná ředitelka UNIPA
  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  tel: 776683184

   

Chcete nás podpořit?

Více o podpoře Unipa

Kruh Přátel Unipa
Těhotné ženy to nemají snadné. Možnost zvolit si místo porodu a toho, kdo je porodem bude provázet, není v naší zemi samozřejmostí. UNIPA se snaží tuto situaci změnit. Nedokážeme to ale bez Vaší pomoci a podpory. Pro více informací klikněte sem.