Porodní asistentka: ohrožený druh

Tisková zpráva k Mezinárodnímu dni porodních asistentek (5.5. 2015)
Praha, 30. dubna 2015

Česká ženská lobby se připojuje k oslavám Mezinárodního dne porodních asistentek, který připadá na úterý 5.5. 2015. Tento den si porodní asistentky a jejich klientky na celém světě připomínají odbornou a respektující péči, kterou porodní asistentky poskytují. České těhotné ženy si v tento den naopak kladou otázku,  zda se jim podaří najít ve svém okolí porodní asistentku, která by je provázela celým těhotenstvím, porodem a šestinedělím.

Mezinárodní den porodních asistentek vyhlásila poprvé v roce 1980 International Confederation of Midwives (Mezinárodní konfederace porodních asistentek). Tato význačná mezinárodní organizace vyzývá profesní organizace porodních asistentek z celého světa, aby v tento den propagovaly svoji profesi, vysvětlovaly její přínosy pro matku a dítě a poukazovaly na problematické otázky v porodnictví ve své zemi. ICM také každý rok pořádá odbornou virtuální konferenci pro porodní asistentky z celého světa.

Mezinárodní den porodních asistentek v České republice slaví všechny porodní asistentky, nehledě na to, kde péči poskytují. Většina porodních asistentek je zaměstnána v porodnicích, ale část z nich pracuje samostatně (ve svém zařízení nebo kontaktním místě). Nabízí tak ženám, jejich partnerům a dětem individuální péči v tak citlivém období, jakým bezesporu těhotenství, porod, šestinedělí a rané rodičovství je. Velmi často péče porodní asistentky probíhá v domácím prostředí klientů nebo v centrech předporodní přípravy. Bohužel právě péče samostatně působících asistentek je v naší zemi stále méně dostupná. Kateřina Hájková Klíčová, výkonná ředitelka Unie porodní asistentek doplňuje: „Na jedné straně se na nás obracejí ženy, které by péči porodní asistentky, která by se o ně starala kontinuálně, uvítaly. A my jim v některých krajích nemáme koho doporučit. Na druhé straně v České republice existuje několik desítek kompetentních porodních asistentek, které by tuto péči poskytovat chtěly, ale narážejí na nevůli porodnic nebo úřadů“.

V České republice úplně chybí nabídka péče v porodních domech nebo v centrech porodních asistentek přímo v porodnicích. Přitom i česká legislativa přiznává porodním asistentkám kompetenci vést fyziologické porody bez indikace lékaře. Tuto situaci se snaží zlepšit Česká ženská lobby z rámci projektu „Hájíme práva žen v ČR“, který podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci a který je financován z Norských fondů.

Profesní organizace Unie porodních asistentek v České republice organizuje oslavy Mezinárodního dne porodních asistentek v několika městech. V Praze se porodní asistentky se svými klientkami sejdou na Pikniku s porodní asistentkou v úterý 5. 5. 2015 v 14:00 na lodi (A)void Floating Gallery na Náplavce.

 

Pro více informací:

Kateřina Hájková Klíčová 
výkonná ředitelka UNIPA a koordinátorka pracovní skupiny ČŽL pro porodnictví 
tel: +420 734 637 379
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zveřejněno v Tiskové zprávy

Chcete nás podpořit?

Více o podpoře Unipa

Kruh Přátel Unipa
Těhotné ženy to nemají snadné. Možnost zvolit si místo porodu a toho, kdo je porodem bude provázet, není v naší zemi samozřejmostí. UNIPA se snaží tuto situaci změnit. Nedokážeme to ale bez Vaší pomoci a podpory. Pro více informací klikněte sem.