Pro Média

Tiskové zprávy

Prohlášení Unie porodních asistentek
22. 4. 2017, 13:00

V médiích a na sociálních sítích se objevuje mnoho mýtů a polopravd o zdravotním stavu ženy a dítěte, které zemřelo po překotném porodu na Blanensku.

Prohlášení Unie porodních asistentek
Brno, 20. 4. 2017

Rádi bychom vyjádřili lítost rodině, která dnes přišla o dítě při překotném porodu na Blanensku. 
Přejeme rodině mnoho sil, aby těžkou životní situaci zvládla.

Tisková zpráva Unie porodních asistentek
Brno, 28. 3. 2017

Unie porodních asistentek vítá rozhodnutí Ústavního soudu v kauze, která řešila, zda musí Ministerstvo zdravotnictví zveřejnit v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím (106/99 Sb.) dokument, který se týká trestní odpovědnosti rodiček v souvislosti s domácím porodem. Tuto analýzu si nechalo Ministerstvo zdravotnictví zpracovat v roce 2009 od externí advokátní kanceláře Němec, Bláha & Navrátilová.

18. listopadu 2016, Praha

Začátkem týdne se na stránkách Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje a posléze v některých médiích objevila zpráva o údajně velmi dramatickém zásahu ZZS Středočeského kraje u porodu doma. Na Hnutí za aktivní mateřství se obrátila porodní asistentka, která byla u porodu přítomna, se zcela jinou verzí události. Tu posléze potvrdili i rodiče narozeného dítěte.

 
Depositphotos 82458214 original 

Tisková zpráva Unie porodních asistentek
Praha, 14. 11. 2016

 

Profesní organizace Unie porodních asistentek s napětím očekává rozhodnutí Velkého senátu Evropského soudu pro lidská práva (ESLP). Dvě české ženy podaly k Evropskému soudu pro lidská práva stížnost, ve které žalují český stát, protože jim svými restrikcemi znemožnil mít u svého domácího porodu porodní asistentku. Soud v roce 2015 jejich stížnost zamítl, když konstatoval, že se nemůže vměšovat do systému zdravotní péče jednotlivých členských států, nicméně poukázal na závažné nedostatky při poskytování porodní péče v České republice. Velký senát ESLP, ke kterému se ženy odvolaly, rozhodne ve věci jejich odvolání v úterý 15. 11. 2016 v 10:00.

Dobrý den,

v úterý 15. listopadu v 10 hodin vyhlásí velký senát Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku dlouho očekávaný rozsudek ve věci Dubská a Krejzová proti České republice, který se týká svobodné volby místa porodu a práva ženy mít u porodu v domácím prostředí porodní asistentku.

Případem na základě stížnosti dvou českých žen, které si kvůli represivnímu přístupu státu nemohly zvolit porod doma s porodní asistentkou (Dubská a Krejzová) se bude dnes (2. 12. 2015) zabývat Velký senát Evropského soudu pro lidská práva.

V Praze, 25. 11. 2015

K rukám

Vážený pan

Svatopluk Němeček
Ministr zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví
Palackého nám. 4
128 01 Praha 2

 

Otevřený dopis České ženské lobby a Unie porodních asistentek ministru zdravotnictví k situaci v českém porodnictví u příležitosti Dne proti násilí na ženách

Tisková zpráva k Mezinárodnímu týdnu respektu k porodu
Praha, Brno, 15.5. 2015

Česká ženská lobby se připojuje k podpoře Světového týdne respektu k porodu. Letošním tématem festivalu je Kontinuální láskyplná péče. Festival probíhá tradičně třetí květnový týden ve velkých městech jako Praha, Brno nebo Ostrava. Každý rok také přibývají přednášky, workshopy a setkání v menších městech po celé České republice, které organizují mateřská centra nebo skupinky maminek.

Tisková zpráva k Mezinárodnímu dni porodních asistentek (5.5. 2015)
Praha, 30. dubna 2015

Česká ženská lobby se připojuje k oslavám Mezinárodního dne porodních asistentek, který připadá na úterý 5.5. 2015. Tento den si porodní asistentky a jejich klientky na celém světě připomínají odbornou a respektující péči, kterou porodní asistentky poskytují. České těhotné ženy si v tento den naopak kladou otázku,  zda se jim podaří najít ve svém okolí porodní asistentku, která by je provázela celým těhotenstvím, porodem a šestinedělím.

Chcete nás podpořit?

Více o podpoře Unipa

Kruh Přátel Unipa
Těhotné ženy to nemají snadné. Možnost zvolit si místo porodu a toho, kdo je porodem bude provázet, není v naší zemi samozřejmostí. UNIPA se snaží tuto situaci změnit. Nedokážeme to ale bez Vaší pomoci a podpory. Pro více informací klikněte sem.